Víno a rock’n’roll? Rozhodně!

Rakouské vinařství Rockabilly Weinkult, jehož vína jsou hlavním tématem srpnové klubové bedýnky Panorama, tak trochu vzdává svou stylizací hold rockabilly hudbě, pin-up girls (ikonickým děvčatům v puntíkatých šátcích a krátkých šatech, které možná znáte ze starých plechových reklam na Coca-Colu) a vlastně tak trochu všemu, co se týká mladistvého amerického stylu z 50. let. 

A co že to tedy rockabilly znamená? Je to spojení slov „rock“ a „hillbilly“, což je v podstatě country smíchané s bluesem a swingem. Jeho hlavními představiteli byli např. Johnny Cash, Carl Perkins či Bill Haley. S postupem času začal být styl hillbilly čím dál více ovlivňován rock’n’rollem, který byl od poloviny 50. let na strmém vzestupu. Charakteristickým nástrojem stylu rockabilly se stal velký kontrabas, na který se však nehraje klasicky smyčcem, nýbrž rukou. Nejznámějším vydavatelstvím této muziky, ať už country, hillbilly, rockabilly či rock’n’rollu byla bezesporu memphiská nahrávací společnost Sun records, u které vydával své desky i sám král rock’n’rollu Elvis Presley.

Kdybychom měli popsat typického rockabilly muže, představte si něco mezi motorkářem a Elvisem. Klasický natupírovaný účes na hlavě (tzv. quiff, znáte z hlavy Elvise či muzikálu Pomáda), kožená bunda posetá nášivkami, košile, jeanové kalhoty a leštěné boty. Rockabilly ženy se naopak podobají již zmiňovaným pin-up girls, pro něž je typické puntíkaté či jinak vzorované oblečení ve výrazných barvách (vetšinou červené), podvazky a šátek přes hlavu zavázaný na uzel – samozřejmě otočený uzlem dopředu. S postupem času ke stylu rockabilly začala přibývat i mnohá tetování. K této scéně také neodmyslitelně patří motorky a rychlá auta (tzv. „hot-rod“), často dekorovaná plameny.

Ač se může zdát, že vína vinařství Rockabilly Weinkult tedy musí nutně chutnat jako vína z amerických 50. let, pravdou je, že se jedná především o marketingový styl, nikoli způsob výroby. O tom, že to jsou vína skvělá v rámci evropských měřítek, však svědčí bezpočet medailí získaných na různých mezinárodních soutěžích. Ostatně, přesvědčte se sami třeba u lahve skvělého Veltlínu „Stoanan“, který vyniká jemnou, nečekaně vrstevnatou vůní. Ta zpočátku působí příjemně trávovitě a nasládle, přes lehké náznaky medu přejde k černému rybízu, broskvím, citrusovým plodům se závěrečným marcipánovým aroma. Pokud jste spíše na svěží lehká vína, určitě vyzkoušjte Betty rosé, letní víno vonící jahodami, třešněmi a lesními malinami. Pro fanoušky červených jsme dovezli rubínového Maxmilliana z ročníků 2013-15, skvělé červené cuvée tří odrůd s výraznou vůní i chutí, na jehož marmeládové tóny v chuti a lehce zakouřenou, téměř tabákovou dochuť jen tak nezapomenete.

Vinařství Rockabilly Weinkult jsme představili v bedýnce Panorama č. 83. Poznávejte nejzajímavější vína z celého světa i z Moravy s degustační bedýnkou Vinarte:

Více o bedýnkách

You must be logged in to post a comment.