Rovensklípek: Pražákům těm je tu hej

Následující řádky budou zajímat hlavně pražské vínomilce a členy Klubu dobrého vína. Vinařství Rovenius provozuje již sedmým rokem útulný vinný sklípek uprostřed Prahy, ve kterém lze posedět, ochutnat i popít za velmi příznivé ceny a odnést si s sebou kvalitní 100% moravské sudové (což u sudového nebývá právě obvyklé) i lahvové víno. Ale nejlépe nám své holešovické vinné útočiště představí sám Michal Rovenský:

Rovensklípek. Přiznám se, že nápad není z mojí hlavy. Mám v Praze kamaráda, strašně šikovného klučinu. Je kreativním ředitelem jedné pražské firmy, vymýšlí slogany a kampaně pro Kofolu. Jednou, po pár deci našeho vína, tuším to byl Děvín výběr z hroz- nů 2009, a spoustě myšlenkových pochodů zapřemýšlel a říká – Rovensklípek, kde jsou si všichni rovni, místo, kde nebudou rozdíly mezi vinařem a zákazníkem. A bylo to. Navazuje to taky na víno Rovenius a tak trochu samozřejmě i na moje jméno. My jsme se v Praze dlouho jmenovali Vaše víno a teď zrovna procházíme procesem změny názvu. Takže teď máme Rovensklípek Praha, Rovenskllípek Čejkovice a doufám, že brzy budeme mít Rovensklípek Brno.

Je to garance kvality. Vinotéku jsem přebíral někdy v květnu před 7 lety. Ten prostor jsem znal již dlouho. Dodávali jsme tady víno, ještě když jsem dělal ve Vínu Rakvice. A mně se ty prostory strašně líbily. Bylo to krásné, v podzemí, nad tím 110 let starý barák. A ta paní, co to provozovala, končila, tak jsem si říkal, že to od ní koupím. Stropy tu jsou v cihlách, pěkně udělané… Měl jsem tady na začátek dvě holky, co tu už pracovaly. Moc to nefungovalo. Jednak mě okrádaly a jednak tomu nerozumněly. Pak jsem měl období, že jsem tady hodně jezdíval i já, byl jsem tu třeba dva, tři dny v týdnu. Prahu jsem považoval za důležitou. Bylo to hodně náročné, protože ráno jsem jezdil do Rakvic, na odpoledne jsem jezdil do Prahy do sklípku, tam jsme skončili ve 2 v noci, frčel jsem do Brna a ráno zase do Rakvic. Takhle jsem to táhl asi 2 měsíce, ale to jsem byl totálně vyčerpaný. No a někdy tehdy se tady objevil Tomáš Koubek – velice šikovný synek, který vínu opravdu rozumí – a už zůstal. Dnes to fakticky vede a je v tom opravdu dobrý. Musím říct, že mám štěstí, že ho ve sklípku mám.

Dřív se to tady jmenovalo vinotéka Oko, protože hned tady za rohem je známý pražský biograf Oko. Ale to mi to ještě nepatřilo. Původně se tu prodávala pouze sudová vína, a když jsem to koupil, tak jsme si řekli, že to musíme trošku posunout jiným směrem. Sudovky sice nabízíme pořád, ale kromě toho rozléváme i ty nejlepší lahvové partie. Taky jsme chtěli trošku povznést kulturu v podávání vína. Rozšířili jsme to o další sklepní prostor, vybudovali jsme toalety a změnili název na Vaše víno. No a teď se to bude jmenovat Rovensklípek, aby byly všechny názvy našich vinařských aktivit sjednocené.

Sudová vína máme určitě nejkvalitnější z celé Prahy 7 – alespoň soudíme ze slov našich zákazníků. Je to jednoduché, jsou totiž z hroznů a co víc, z hroznů garantovaného původu a kvality. Sami si je vyrábíme a v nabídce je máme pouze v této naší jediné pražské vinotéce. Většinou jsou v přívlastkové kvalitě, byť se to u sudových vín neuvádí. My prostě chceme mít i sudová vína v co největší kvalitě, prakticky v kvalitě těch lahvových vín. Sami přijďte a porovnejte kvalitu našich sudových vín. Ano, cenu máme možná na první pohled vyšší – 80 Kč za litr. Všechny hrozny jsou ale v přívlastkové kvalitě, typické odrůdovosti a 100% moravské. Žádný maďarský či italský dovoz. Cena je odpovídající zejména kvalitě. Když někde vidím víno Pálava, Tramín červený jako sudové víno za 50-60 Kč, tak jako vinař a prodejce vín vím, kde je zakopanej pes.

Samozřejmě se nechci dotknout některých vinařství dodávajících kvalitní sudová vína, ale těch je pořád pomálu. Proto na štítku na našich sudových vínech od nás naleznete dovětek: “poznejte ten rozdíl”. Jsme hrdí na práci našich moravských a českých vinařů, proto v našem sklípku naleznete lahvová vína výhradně z moravské produkce či zajímavá vína z českých vinařských podoblastí. Vybíráme pouze ta nejkvalitnější vína od jednotlivých vinařů, která si u nich osobně ochutnáme. Z našich vín mají lidi možnost ochutnat postupně celou kolekci.

Rozléváme zejména přívlastková vína již po 1 dcl a tím máte možnost ochutnat a udělat si vlastní názor na vína naší produkce. Většina vín získala významných úspěchů na mezinárodních výstavách. Kromě toho tam prezentujeme i další vinaře, které všechny známe velmi dobře osobně. Poměrně dlouho jsme taky dělali odrůdové degustace. V tom už pokračovat nebudeme, zájem o ně byl nevyvážený, některé odrůdy táhly úplně neskutečně, některé zase málo a hodně se tam projevovaly aktuální módní vlny. Na rok 2013 jsme hledali jinou formu, abychom to trošku oživili, chceme teď nabízet jakousi zážitkovou vinařinu. Budeme si zvát jednotlivé pečlivě vybrané vinaře a představovat jejich umění.

You must be logged in to post a comment.