Vinařství Mikulica

Otec a syn Mikulicové provozují v malebných vinařských Velkých Pavlovicích kousek od Pálavy malé, ale o to příjemnější rodinné Vinařství Mikulica. Otec Miroslav, sklepmistr, který vinařství v roce 1993 založil a navázal tak na své dlouholeté vinařské zkušenosti, předává jeho chod i řízení postupně synovi Petrovi. Jeho potenciál, ale také poctivá práce ve vinici i ve sklepě jsou tím, co dělá vína od Mikuliců jedinečnými.

Vinařství Mikulica se vypracovalo „od nuly“, v současné době hospodaří přibližně na 4 hektarech vlastních vinic a obhospodařuje zhruba 13 500 keřů révy vinné v celkem jedenácti lokalitách. Poměr bílých a modrých odrůd je přibližně stejný, přičemž u modrých odrůd redukují Mikulicovi výrazně sklizeň hroznů. Účelem přitom je, aby dosáhli co nejoptimálnější vyzrálosti hroznů a snížení kyselin. U bílých odrůd, kde je potřeba dosáhnout harmonie cukrů a kyselin v bobuli, se proto snaží o včasný sběr, zachování svěžesti a také typičnosti odrůdové skladby. Vína od Mikuliců vznikají v nově vybudovaných sklepních prostorech, které majitelé vinařství krok po kroku modernizuje, doplňuje o nové technologie řízeného kvašení, klimatizaci a další technologie. Červená vína pro lahvování nechávají ležet v dubových sudech i půl roku. Víno tak přijímá přirozenou mikrooxidaci, která mu pomáhá k příznivému vývoji. Ve vinařství najdete kvalitní vína jakostní a přívlastková, která jsou v optimální kondici plněna do lahví. Velká část vín se v tomto útulném provozu s příjemnou degustační místností prodává přímo „ze sklepa“, další pak do gastronomických zařízení či vinoték. Portfolio vyráběných vín je široké, z bílých tady umí třeba výtečné Veltlínské zelené, které dozrává v zajímavé poloze u rozhledny Slunečná, nebo také oblíbené Rulandské šedé. Dále pak odrůdy vyšlechtěné přímo ve Velkých Pavlovicích, jako je zákazníky velmi vyhledávaná Pálava či Aurelius. Z červených je v rodinné vinařské firmě Mikulica dominantní André, Frankovka, Modrý Portugal či Zweigeltrebe. V oblibě ale mají jejich zákazníci také růžový Claret pod logem Vinařství Mikulica. K červenému vínu tady při degustaci můžete ochutnat výtečnou vepřovou paštiku, na jaře pak při akci Víno v oranžovém lákají do vinařství na meruňkové knedlíky. Roční produkce Vinařství Mikulica je zhruba 22 tisíc lahví. Filozofií vinařství je poctivý přístup, dobrá vína v malých šaržích a individuální přístup k zákazníkovi.

Všechny články o vinařství jsou tady: Vinařství Mikulica na blogu Vinarte

 

PODÍVEJTE SE, KDO STOJÍ ZA SKVĚLÝMI VÍNY Z VELKÝCH PAVLOVIC

OCHUTNEJTE VÍNA ZNAČKY MIKULICA

Výběrovou kolekci i jednotlivá vína vinařství Mikulica můžete objednat s rychlým doručením na klubovém eshopu Vinarte. Nejste ještě členem? Přihlašte se zdarma, využívejte klubové výhody a nakupujte skvělá vína výhodně. Na vína se podívejte tady.

You must be logged in to post a comment.