Vinařství Pétera Vidy

Jedno z těch větších vinařství sídlící v oblasti Szekszárd se svou rozlohou cca 30 ha rozpíná na jejím středozápadním území. Svou produkcí se soustředí na pro oblast typické modré odrůdy, kterým se zde skvěle daří, a to konkrétně na Frankovku, Kadarku, Merlot, Pinot Noir, Shiraz a Cabernet Franc.

Sami jste si možná všimli, že ve své nabídce vůbec nemají bílá vína – je to především proto, že jim klima v Szekszárdu příliš neprospívá. Jedinou výjimkou z komplet produkce červených vín budiž jejich rosé, které bývá obvykle směsí Frankovky, Pinotu a Kadarky, a které jediné dávají do prodeje jako mladé víno. Všechna ostatní červená vína zrají v nerezu, v dřevěných sudech a v barikových sudech a do prodeje jsou uváděna nejdříve po dvou letech.

Péter Vida starší je pedant a potrpí si na pořádek – proto jsou všechny jeho vinice precizně seřazené v přesných intervalech, kompletně oplocené a pravidelně obhospodařované. Velmi se také zajímá o botaniku, experimentuje proto s výsevy různých bylin v meziřádcích. Jeho nejstarší keře jsou přes sto let staré, s jeho péčí však klidně dalších sto vydrží. Péter a jeho rodina se svým vínům i vinohradům věnují s láskou, ostatně jde to vidět i na jejich (nejen) zahraničních úspěších – jak se svou „základní“ řadou vín, tak s edicí La Vida vyhrálo vinařství nespočet medailí.

Příteli, budete chtít pít i víno, nebo budete pít pouze bílé?

– oblíbený Vidův vtípek, který prý pochází přímo ze Szekszárdu, tedy vinařské oblasti zaměřené především na červená vína

Vína Pétera Vidy a mnoha dalších skvělých vinařů objevujte na Vinarte.cz.

You must be logged in to post a comment.