Víno Hort – medailonek

Rodinné vinařství VÍNO HORT z Dobšic na Znojemsku založil jeho majitel Ing. Jiří Hort v roce 1999. Ročně v něm se svou ženou vyrobí 80 tisíc lahví vín, přičemž se specializuje na svěží růžová vína. Ta se s pomocí propracovaného marketingu stala za poslední roky díky své ovocitosti a krémové dochuti prodejním hitem.

Hortovi sami vinice nevlastní. Hrozny, ze kterých Jiří Hort vyrábí svá vína, pocházejí z předem dohodnutých vinic z těch nejlepších poloh – například z Lampelbergu na rakouských hranicích. Důraz kladou ve vinařství na vysoce kvalitní surovinu a fyziologickou vyzrálost hroznů. Základem filozofie této firmy se právě proto stala dvě slova – odrůda & poloha. Právě od nich se totiž odvíjí výjimečnost Hortových vín, která pravidelně bodují na prestižních vinařských soutěžích, a to nejen v Česku. Medaile už tento úspěšný vinař posbíral třeba také v San Franciscu, Cannes, Paříži, Vídni, Bruselu či v Kanadě. Vinařství ze Znojemska, které je největší vinařskou oblastí v zemi, se ovšem proslavilo nejen svými růžovkami a skvělými červenými víny, která jeho majitel vyrábí přímo ve Francii v kooperaci s úspěšnými tamními vinaři a podtrhává tak jejich francouzské teroir. VÍNO HORT totiž vyrábí také vína pod novým, moderním označením VOC, což znamená Vůně vína, Odrůda hroznů a Cit vinaře.

Typickou zdejší odrůdou je Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Všechna vína Hort vyrábí naprosto přírodní, tedy bez doslazování cukrem. Díky chladnějšímu klimatu v České republice umí i velmi příjemná a svěží bílá vína. Pod samostatnými edicemi etiket v pastelových barvách představují čtyři řady vín. Základní je Veselé víno s kostičkovanou etiketou, další řada je VÍNO HORT, která se dělí na bílá a růžová vína, speciální řadou je pak etiketa pro vína VOC Znojmo. Jiří Hort se nebojí věci inovovat a experimentovat. Snad proto stál nejen u zrodu Rosé v České republice, ale pustil se třeba také do výroby odrůdových přírodních moštů, lisovaných přímo z čerstvých hroznů. Obsahují 100% ovocné šťávy bez přidaných konzervantů, barviv a aromat. Jeden z Hortových malých, ale o to útulnějších degustačních sklípků, najdete přímo ve sklepní uličce v Dobšicích na předměstí Znojma. Když se za jeho skvělým růžovým Merlotem či Pinot Noir vydáte, dýchne tam na vás atmosféra prosluněného Znojemska. Tam se rodí Hortova úžasná vína s pěti V, představující podle majitele vinařství výjimečnost, vitalitu, vkus, vzrušení a věrnost…

You must be logged in to post a comment.