Moderní ZD Němčičky

Ještě před pár lety to byl vcelku nehostinný areál bývalého zemědělského družstva v Němčičkách na Břeclavsku, kde to vypadalo, jako by se tam po revoluci zastavil čas. Dnes se z rozsáhlého komplexu retro budov začíná vyloupávat moderní vinařský provoz, který navíc začal sbírat v posledních dvou letech za svá vína jednu medaili za druhou. Stalo se tak po nástupu jednoho z nejlepších sklepmistrů Pavla Buriánka, který dal vínům z Němčiček nový, svěží styl.

V současnosti obhospodařuje ZD Němčičky, které je sdružením několika desítek vlastníků, celkem 250 ha půdy. Celých 92 ha přitom zabírají právě vinice. Kromě vína pěstují v Němčičkách, která byla vinařskou obcí už před staletími, ve velkém také meruňky na kompotování, obilí nebo řepku olejnou. Největší pěstitel a zároveň výrobce vína v obci vysadil před lety vinohrady na prvotřídních viničných tratích, které jsou především na svažitých kopcích, situovaných na jih, jihozápad nebo jihovýchod.

Sortiment vyráběných vín má právě díky rozlehlým plochám vlastních vinic širokou odrůdovou základnu.Muškátu moravském, Müller Thurgau, Neuburském, Ryzlinku vlašském i rýnském, Veltlínském zeleném, Sauvignonu, Rulandském bílém i šedém, Chardonnay, Tramínu červeném, Hibernalu, Pálavě a Irsai Oliver. Z kvalitních modrých hroznů pak nabídnou jednoodrůdovou Frankovku, Svatovavřinecké, Modrý Portugal či André. A vzhledem k trendu pití růžových vín rozšiřují pod vedením Pavla Buriánka i toto portfolio.

Moderní technologie, které v posledních letech díky boomu ZD Němčičky vinařský podnik v srdci regionu Modré hory zavádí, dovolují výrobu vysoce líbivých, vysoce jakostních a přívlastkových vín. Několik z nich se již zařadilo také do kolekce 100 nejlepších vín ČR v prestižním Salonu vín ve Valticích. Řada PREMIUM přitom nabízí vždy to nejlepší, co může daný ročník nabídnout. Plná vína s dlouhou dochutí ze zlaté řady, jsou vhodná k dlouhodobému zrání v lahvi, zatímco moderní řada KLASIK pod šroubovým uzávěrem nabízí spíše vína bílá a růžová. Cukernatost hroznů je při sběru 19 – 23 st., takže výsledná vína tzv. stříbrné řady jsou mladá, šťavnatá, svěží a s vysokou primární aromatikou. Hned pěti medailemi olepený je třeba jejich exkluzivní Hibernal a Rulandské šedé ročníku 2015, čtyři medaile má na svém skleněném obalu Rulandské bílé ze ZD Němčičky.

You must be logged in to post a comment.